Warsztaty profilaktyczne.

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 grudnia 2021

Uczniowie Zespołu Szkół w Repkach w dniach od 2 listopada do 26 listopada 2021 roku uczestniczyli w warsztatach, których pierwsza część  dotyczyła Samooceny.

Celem warsztatów było kształtowanie pozytywnej samooceny u ucznia oraz uświadomienie mu jego mocnych i słabych stron.

Po przeprowadzonych warsztatach uczeń potrafi określać jakie są jego zainteresowania, jakie są jego mocne i słabe strony. Potrafi wymienić powody, dla których lubi siebie, nie porównując się z innymi. Jest świadomy, że pewnych swoich wad nie da się zmienić i trzeba je w pełni pokochać i zaakceptować.

Uczeń potrafi szanować siebie i swoje potrzeby bardziej, niż negatywne oceniające zdanie innych na jego temat. Wie czym jest samoocena, co może ją obniżać, a co pozytywnie (zdrowo) wzmacniać. 

Na warsztatach dzieci dowiedziały się również m.in., że:

- nie należy porównywać się z innymi, gdyż każdy z osobna jest wyjątkowym i wartościowym człowiekiem. Że to jak postrzegamy siebie i swoje ciało wpływa na całokształt naszej samooceny. W nawiązaniu do tego tematu, został poruszony wątek wpływu social media, który może sprzyjać rozwojowi niskiej samooceny, zazdrości, złości czy depresji.

- należy stawiać sobie realne oczekiwania wobec siebie, gdyż poprzeczka postawiona za wysoko na dany moment może niekorzystnie wpłynąć na samoocenę

-  negatywne doświadczenia wcale nie świadczą o nas źle, że każdy z nas popełnia błędy

-  dbanie o swoje zdrowie oraz aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w lepszym samopoczuciu

- pasja i hobby pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a tym samym dodają nam motywacji do ciągłego rozwoju i chęci stawiania sobie nowych celów.

Druga część warsztatów dotyczyła  Mindfulness z ang. Uważność.

Celem warsztatów było kształtowanie uważnego umysłu, który potrafi świadomie kierować swoją uwagą i emocjami, skupiając się na tym co dzieje się tu i teraz. Uczeń ma większą świadomość swoich zmysłów. Nabywa umiejętność wsłuchiwania się w to co sygnalizuje mu jego umysł, ciało i emocje podczas stresu lub strachu. Wie jak obniżyć poziom stresu/strachu.

Na przeprowadzonych warsztatach uczeń dowiedział się jak rozpoznawać i nazywać emocje stresu i strachu. Ponadto dowiedział się co jest przyczyną powstawania emocji i jak powstrzymywać się od emocjonalnego reagowania. 

Poznał techniki: 

- Świadomego oddychania, która praktykowana ma na celu polepszenie samopoczucia oraz obniżenie poziomu strachu lub stresu

-  Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona, która regularnie stosowana w sytuacjach stresu/lęku pozwala zredukować dyskomfort napięcia ciała poprzez napinanie i rozluźnianie mięśni i odczuwaniu różnicy tych napięć

- Trening wizualizacji, który praktykowany pomaga poczuć się spokojnie i zrelaksowanie, wolnym od lęku i niepokoju.

- Ćwiczenie wdzięczności, które codziennie praktykowane pozytywnie nastawia do życia

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty profilaktyczne

  Warsztaty profilaktyczne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty profilaktyczne

  Warsztaty profilaktyczne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty profilaktyczne

  Warsztaty profilaktyczne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty profilaktyczne

  Warsztaty profilaktyczne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty profilaktyczne

  Warsztaty profilaktyczne